Co je jóga
Slovo jóga je odvozeno ze sanskrtského kořenu "yuj", což znamená "spojení, jednota, svázání". Je to pravé skutečné sjednocení našeho těla, mysli s duchem - božím záměrem - vesmírným principem.
Jóga je fyzická, mentální a spirituální disciplína, která má kořeny ve staré Indii. Jde o jednu z šesti ortodoxních škol indické filosofie. Poprvé byla písemně definována a systematicky setříděna indickým mnichem Patandžalim ( asi 200 - 300 let př. Kr.) v jeho Jógasútrách ve 185 aforismech.
Patandžali definoval cíl jógy jako zklidnění těkavé mysli ( I.2. joga citta vrtti nirodah). JógaSútry pak ukazují jakými cestami neklidnou mysl zklidňovat a energie směřovat do konstruktivních kanálů, vedoucí mysl z tužeb, pochybností a jiných vzruchů.
Jóga je filosofie a její různé formy nalezneme v Hinduismu, Budhismu, Jainismu a Sikhismu. Cesta jógy je také popsána v eposu Bhagavatgíta
Mezi učitele hatha jógy, kteří pronikli do povědomí západu v 2. polovině 20. století, patří i B.K.S Iyengar jehož metodou vyučuji.
Praxe jógy vede člověka k disciplíně těla, mysli, emocí a vůle umožňující pohled na život rovnoměrně ve všech jeho aspektech.
Když praktikujete jógu jako životní styl, zjemňuje a zbystřuje se vaše vnímání reality kolem vás. Postupně dokážete oddělovat věci důležité od nedůležitých, rozlišujete balast od skutečných stálých hodnot a to vás vede k větší stabilitě mysli, k šetření vaší energie, k harmonii a zdravé umírněnosti mezi vašimi činnostmi.
Jógín (jogi) je člověk na cestě jógy.
Jogín nepřebývá myslí v minulosti nebo se nezaměřuje na budoucnost. Praxe ho jemně evolučním procesem transformuje do bytosti, která dovede plně prožívat přítomnost s pochopením a moudrostí, s láskou a radostí.